Išsiplėtusios venos - viena labiausiai paplitusių šiandienos ligų, ne tik gadina estetinę išvaizdą. Tai dažniausiai progresuojanti sveikatos problema. Negydoma varikozė gresia komplikacijomis: gali atsiverti trofinės opos, susidaryti trombai. Pirmieji venų varikozės simptomai – kojų nuovargis, sunkumas, tinimas, skausmai, naktinis mėšlungis. Pajutus šiuos simptomus, rekomenduojama nedelsti ir kreiptis į chirurgą (angiochirurgą, felebologą). Dažniausiai bėdų dėl kojų venų turi moterys, bet šios ligos neaplenkia ir vyrų, kartais net labai jaunų. Moterys neretai kojų venomis susirūpina dėl estetinio vaizdo. O minėta liga paūmėja vasarą nuo karščio ir neabejotinai dažniau vargina būtent jas. Moterų organizmas patiria daugiau hormoninių virsmų – ne vien brendimo, klimakteriniu laikotarpiu. Venų išsiplėtimas dažnai pastebimas po nėštumo, nes tuomet kojoms tenka didžiausias krūvis. Svarbi ir genetika – tyrimais nustatyta, kad jeigu vienas tėvų serga venų varikoze, nemaža tikimybė, jog jų vaikas paveldės silpnus venų vožtuvus.
Ar venų varikozė labiausiai gresia sėdimą darbą dirbantiems žmonėms? Taip.
Kojų kraujotaką veikia ir nuolatinis stovimas darbas, antsvoris, nejudrus gyvenimo būdas. Todėl venų varikoze serga nemažai jaunų žmonių, net ir vyrų. O judėti yra būtina. Ir vis dėlto judėjimo stoka ne nulemia, o tik paskatina venų varikozės atsiradimą. Pirmoji pagalba – kompresinės kojinės, specialūs pratimai. Kompresinių kojinių nereikėtų pirkti savarankiškai – nepasitarus su gydytoju. Rekomenduotina pirkti kojines ortopedijos parduotuvėje, kur specialistas išmatuos kojų apimtis, parinks atitinkamo dydžio kojines. Gydytojai taip pat patars, kokio tamprumo reikėtų pirkti, tačiau dauguma sergančiųjų venų varikoze neišvengia operacijos. Praeityje išsiplėtusios venos buvo operuojamos tradiciniu chirurginiu būdu: operacijos metu padaromas pjūvis, per kurį ištraukiamas visas venos kamienas – nuo šlaunies iki pėdos. Po operacijos lieka kraujosruvų, randų, laukia ilga reabilitacija. Dabar turimi ultragarsiniai aparatai, kuriais atliekami išsiplėtusių venų tyrimai, jos šalinamos lazeriu. Venos nebereikia ištraukti, kaip operuojant tradiciniu būdu, gydoma per adatos dūrį. Naikinama tik pažeista venos dalis, todėl mažėja operacinė trauma. Pacientas gali iš karto stotis ir eiti, pooperacinis periodas praeina lengvai. Beje, po operacijos jau nereikia daugeliu atvejų mūvėti elastinių kojinių, todėl neliko sezoniškumo faktorių įtakos,- varikoę gydyti tik šaltuoju metu. Visos operacijos yra daugiau ar mažiau efektyvios, tačiau operuojant endovaskulinės chirurgijos būdu naudojamas ultragarsas padeda matyti visumą, ko nėra atliekant operacijas tradiciškai. Naujausias venų varikozės lazerinių operacijų gydymo metodas jau sėkmingai taikomas VšĮ Šilalės rajono savivaldybės sveikatos centre, kurį atlieka bendrosios praktikos chirurgas Danas Masiulionis. Gydytojas kelia aukštus reikalavimus gydymo kokybei, yra atviras inovacijoms medicinoje, turi stiprų atsakomybės jausmą, norą ir gebėjimus padėti pacientams.
Prieš operaciją, konsultacijos metu, gydytojas atlieka visus reikalingus tyrimus, įvertina bendrą paciento sveikatos būklę. Pati operacija atliekama vietinėje (tumescentinėje), bendrinėje nejautroje arba jų derinyje. Išpunktuojama paviršinės venos kamienas šlaunyje ar blauzdoje ultragarso kontrolėje, įvedama lazerio styga (fiber), kuri fiksuojama 1 cm žemiau safenofemorinės ar safenopoplitinės jungties, aplinkiniai audiniai apie venos kamieną, kuriam bus atlikta lazerinė destrukcija, yra nuskausminami specialiu šaltu nuskausminančiu tirpalu. Po šio etapo yra atliekama paviršinės venos kamieno lazerinė destrukcija nuo kirkšnies pozicijos (1 cm žemiau giliųjų-paviršinių venų jungties) iki venos punktavimo srities. Vėliau, prieš tai nuskausminus odą ir poodinį sluoksnį specialiu nuskausminančiu tirpalu, yra atliekama miniflebektomija (pro 1-2 mm pjūvelius su kabliuku yra pašalinami išsiplėtusios paviršinės venos mazgai). Miniflebektominiai pjūveliai suklijuojami „steri-stryp“ juostelėmis, uždedami sterilūs tvarsčiai, koja subintuojama kompresiniu Hartmano bintu ir uždedama kompresinė kojinė. Operacija trunka apie 40 min.
Po operacijos, pacientas stebimas palatoje ir po kelių valandų gali vykti namo. Išvykstant iš įstaigos, gydytojas suteiks Jums instrukcijas apie tolimesnį gydymąsi. Pacientui būtina laikytis gydytojo paskirto režimo. Kad lengviau Jums būtų gydytojo nurodymus atsiminti ir siekti, kad pooperacinis periodas būtų sklandus bei būtų pasiektas optimaliausias rezultatas – gydytojas duos Jums „Atmintinė pacientui po kojų venų operacijos“ . Turint šeimos gydytojo siuntimą, ši sveikatos priežiūros paslauga Jums nekainuos, nes bus finansuojama iš PSDF (Privalomojo sveikatos draudimo fondo) lėšų.
Jei norite užsiregistruoti konsultacijai, operacijai, maloniai prašome: Registracija internetu arba tel. +370 449 74 340.
VšĮ Šilalės rajono savivaldybės sveikatos centro administracija džiaugiasi galėdama pasiūlyti naujas, modernias, saugias ir aukščiausius gydymo standartus atitinkančias sveikatos priežiūros paslaugas.
Rūpinkimės savo ir savo artimųjų sveikata kartu !